Własna firma – wady i zalety

Powszechnie uważa się, że własna firma to same korzyści. Swoboda, możliwość rozwoju, szansa na coraz większe zarobki – z tym właśnie kojarzy się prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Jednak czy tak jest w rzeczywistości? Czy faktycznie własny biznes to same zalety?

 

Wady prowadzenia własnej firmy

Własna działalność gospodarcza to mnóstwo obowiązków i ogromna odpowiedzialność. Wiele zależy od tego, w jakiej branży tę firmę się prowadzi. Jednak bez względu na to, obowiązków nie brakuje. Trzeba zadbać o wiele spraw, na przykład o księgowość. Papierkowej pracy poza księgowością też nie brakuje. Właściciel odpowiada za kontakt z klientami i poszukiwanie nowych. Jeżeli zatrudnia pracowników, musi sprawować nad nimi kontrolę i brać odpowiedzialność za wykonane przez nich usługi, czy produkty. Samodzielnie załatwia formalności w urzędach, musi dbać o atrakcyjność oferty i rozwój firmy. Ogólnie rzecz ujmując, wszystko jest na jego głowie. Obowiązków ma więcej, gdy prowadzi jednoosobową działalność. Wówczas nie ma znaczenia, która jest godzina czy jaki dzień, pracy zawsze jest dużo i ktoś musi się tym zająć.

 

Zalety posiadania własnej firmy

Własna firma to też zalety. Nie ma co ukrywać, bycie swoim szefem jest przyjemne. Panuje wówczas pełna swoboda i komfort psychiczny. Właściciel firmy ma szansę na coraz większe zarobki. Wszystko zależy od tego, co będzie oferował klientom, jak ich zdobywał, po jakich cenach sprzedawał usługi czy produkty. Może też się rozwijać, uczyć nowych rzeczy. Mając swoją firmę, można brać wolne, kiedy się potrzebuje, bez stresu i tłumaczenia. Samo uczucie posiadania firmy podnosi wartość jej właściciela i samoocenę.

 

Jak widać, własna firma to zalety i wady. Wszystko zależy od tego, z której strony na to spojrzeć. Warto też dodać, że nie każdy nadaje się do prowadzenia swojego biznesu. Niektórzy nie potrafią organizować swojego czasu pracy, a w tym przypadku jest to bardzo istotne. Dlatego nie powinno się robić tego na siłę, tylko dlatego, że własna firma kojarzy się z dużymi zarobkami, swobodną i wygodną pracą oraz wieloma innymi przyjemnościami.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *