Referencje dla pracownika

Kiedy pracodawca jest zmuszony zwolnić swojego naprawdę dobrego pracownika, chętnie wystawia mu referencje. Gdy zaś wykonuje dla niego pewne prace sporadycznie, również przygotowuje taki dokument, który jest zarazem pochwałą dla wykonawcy powierzonych zadań. Nie ma właściwie znaczenia, czy ktoś pracuje na etacie, czy może prowadzi własną firmę i świadczy tylko usługi, każda z tych osób może otrzymać pisemne referencje.

 

Co to referencje i czy warto o nie prosić?

Referencje to dokument, który informuje przyszłych pracodawców o zadowoleniu poprzedniego. Może brzmi to nieco pokrętnie, ale chodzi o to, że dokument ten, a właściwie jego treść, zachwala pracownika. Były pracodawca chce w ten sposób udowodnić innym i poinformować ich o tym, że dana osoba jest naprawdę godnym polecenia pracownikiem. Jak najbardziej warto prosić o takie referencje swojego jeszcze obecnego, a może już byłego pracodawcę. Przyszli przedsiębiorcy, którzy będą się zastanawiać nad rozpoczęciem współpracy, czy zatrudnieniem danego kandydata na etat, będą mieli pewność, że faktycznie jest odpowiednią osobą na to konkretne stanowisko. Dowiedzą się o nim czegoś więcej i to nie od niego samego, lecz od osoby zupełnie postronnej.

 

Dla wielu zwykły świstek, dla pracowników dobre słowo

Dla niektórych pracodawców referencje są zwykłym świstkiem. Chętnie je wystawiają, ale nie przywiązują do nich szczególnej uwagi. Także ci pracodawcy, którzy się z tym dokumentem zapoznają, miewają różne odczucia, choć faktycznie jest to dokument polecający daną osobę. Nie dla wszystkich referencje są nic nieznaczącymi słowami. Dla osoby, która otrzymuje ten dokument, jest czymś wyjątkowym, takim dobrym słowem. Każdy lubi słyszeć o sobie tylko dobre rzeczy. W takich referencjach może je właśnie przeczytać.

 

Referencje to może nie tak ważny dokument, jak certyfikat ukończenia jakiegoś kursu, ale też jest przydatny. Warto je gromadzić i jeżeli tylko nadarzy się taka okazja, prosić o wystawienie. Nigdy nie wiadomo, kiedy mogą się przydać. Byłoby wobec tego dobrze mieć je zawsze w swoich dokumentach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *