Praca przy komputerze – o czym pamiętać?

Komputer jest podstawowym wyposażeniem domu. Dziś ma go prawie każdy. Taki sprzęt znajduje się niemalże w każdym pokoju. Podstawowy komputer można kupić za całkiem przystępne pieniądze, ale nie o tym miała być mowa. Warto więc wspomnieć, o czym należy pamiętać, zasiadając przy tym urządzeniu, a konkretnie przed jego ekranem.

 

Przerwy to podstawa

Każdy, kto pracuje przy komputerze, ma prawo do 5-minutowej przerwy i to, co godzinę. Tym bardziej pracując w trybie domowym, trzeba robić sobie takie przerwy. W tym czasie można się przewietrzyć albo wykonać kilka ćwiczeń. Trzeba pamiętać, że nieustające siedzenie przy komputerze dość mocno obciąża kręgosłup.

 

Lokalizacja komputera

Zasada jest taka, że monitor powinien znajdować się minimum 0,6 m od innego monitora. Odległość między monitorem a pracownikiem powinna wynosić 0,8 m. Rzeczy, z jakich pracownik korzysta w czasie pracy, muszą znajdować się w zasięgu jego rąk.

 

Pozycja siedzenia

Krzesło powinno mieć odpowiednio dopasowane oparcie, a także funkcję regulowania wysokości. Ważne jest również to, aby posiadało podłokietniki, które odciążą kręgosłup. Postawa siedzącej osoby przed komputerem musi być wyprostowana. Pod biurkiem powinna znajdować się przestrzeń, aby pracownik mógł swobodnie poruszać nogami, wymachiwać nimi i wykonywać inne ćwiczenia oraz ruchy. Co na pewno wpłynie na jego lepsze samopoczucie.

 

Wykonywanie pracy zarobkowej przy komputerze wydaje się takie pozytywne. Przecież to przyjemność, a nie obowiązek – tak mówią niektórzy. Tymczasem z tego typu zajęciem bywa bardzo różnie. Okazuje się nawet, że może ono zagrażać zdrowiu. Dlatego ważne jest to, aby odpowiednio się za nie zabrać i zarazem stosownie przygotować. Tylko dostosowanie się do powyższych zasad pozwoli na bezpieczną i faktycznie przyjemną pracę. Pamiętać o tym powinien również pracodawca, bo to przecież on tworzy warunki pracy dla swoich pracowników. Jeżeli pracodawca nie przygotuje odpowiedniego stanowiska pracy, pracownik będzie miał prawo mu o tym przypomnieć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *