- Stylowe dekoracje okienne w salonie – jak wybrać odpowiednie zasłony i rolety?
- Niemelasowane wysłodki buraczane – bogactwo błonnika w diecie koni
- Wynajem mieszkania a remonty: Kto za co odpowiada?
- Odkryj urok Lizbony: Co zwiedzić w stolicy Portugalii?
- Jak znaleźć najlepsze kursy na wózki widłowe: Porady i rekomendacje
Jak znaleźć pracę
Szukasz pracy? Poczytaj!
Być może pieniądze nie są najważniejsze. Ale jak mówi stare przysłowiowe, bez pieniędzy trudno żyć. Trochę w tym prawdy, bo bez odpowiedniej ilości gotówki – czy to na koncie, czy tak zwanej żywej, czyli tej w portfelu – nie uda nam się kupić jedzenia, czy zapłacić za daną, akurat potrzebną nam w danej chwili, usługę.
A jak w takim razie zdobyć pieniądze, oczywiście w całkowicie legalny sposób? Najlepszym wyjściem będzie zatrudnienie się gdzieś, czyli po prostu praca. A tej jest naprawdę mnóstwo
A więc gdzie jej szukać?
Dobrym krokiem będzie zakup najnowszego wydania jakiejś popularnej gazety i zajrzenie, jakież to oferty pracy się w niej znajdują. Oczywiście z pewnością znajdą się tam takie, które nie podobają się nam z takich, czy też i z innych względów, albo po prostu nie spełniamy kwalifikacji, jakie są konieczne i niezbędne do zatrudnienia się na danym stanowisku. Jednakże często da się odszukać takie, które dają nam nadzieję, że to jest właśnie to. Warto wtedy zadzwonić do takiego zakładu pracy, albo nawet udać się tam osobiście i złożyć CV, czyli spis naszych umiejętności i dotychczasowej, przebytej przez nas drogi zawodowej. Rzecz jasna nie możemy oczekiwać, że jedno CV i jedna wizyta w jednym zakładzie pracy wystarczy, często pracy szuka się nawet przez okres kilku miesięcy, a nawet dłużej. Ale bywa i tak, że odzywają się do nas bardzo szybko i na przykład już po tygodniu rozpoczynamy pracę na naszym nowym miejscu.
Drugim z miejsc, gdzie można poszukiwać ofert pracy, jest sieć internetowa. To właśnie tam najszybciej znajdziemy najaktualniejsze oferty, często da się też taką drogą wysłać od razu CV, co znacznie skróci czas oczekiwania na odpowiedź od potencjalnego pracodawcy.
A jak napisać dobre CV?
Najlepiej po prostu zamieścić w nim prawdę. Opisać dokładnie nasze dobre strony, nie przesadzając jednakże i skupiając się tylko na tych, które pomogą nam w zatrudnieniu się na wybranym przez nas stanowisku. Do tego warto podać dokładne daty rozpoczęcia pracy w poprzednich zakładach, oraz szczegółowe nazwy firm, które poprzednio były naszymi pracodawcami. Do tego oczywiście warto wymienić inne nasze zdolności, jak znane nam języki, szczególnie te, które znamy w stopniu biegłym, lub bardzo dobrym, oraz wszelakie kursy, jakie udało nam się ukończyć. Rzecz jasna nie należy kłamać, ani przesadzać, bo to z pewnością wyjdzie jeżeli nie na rozmowie kwalifikacyjnej, to potem, już w trakcie pracy, a to z pewnością dobrze się dla nas nie zakończy. Potem warto wykonać kilka, a może nawet i kilkanaście kopii CV i rozesłać je, czy też pozanosić po wszystkich miejscach, które wydają się nam interesujące jako przyszłe zakłady pracy. Nie należy się też martwić, jeżeli nagle zaproszą nas na kilka rozmów kwalifikacyjnych, przynajmniej jeżeli spodobamy się w kilku, to będziemy mogli wybierać, gdzie najbardziej chcemy się zatrudnić. Pod uwagę warto brać nie tylko względy finansowe, ale również i takie sprawy, jak położenie przyszłego miejsca pracy od naszego miejsca zamieszkania, czy też długość umowy, która jest nam proponowana.