Jak napisać CV, by nie było zbyt ubogie?

Kiedy młodzi ludzie kończą studia i rozmyślają o tym, by rozejrzeć się za jakąś pracą zarobkową, dochodzą do wniosku, że ich CV będzie bardzo ubogie. Dobrze, aby jego treść nie wchodziła na drugą stronę. Tymczasem ta nie przekracza nawet połowy. Wydaje im się, że chcąc poprawić estetykę tego dokumentu, będą musieli jakoś rozciągnąć tekst, zwiększyć czcionkę. W rzeczywistości wcale tak być nie musi.

 

Aktualnie pracę w różnych miastach Polski można znaleźć także bez doświadczenia. To zależy, co, kto chce robić. Jeżeli wpiszemy do wyszukiwarki internetowej hasło szukam pracy warszawa, zobaczymy, jakie oferty pracy są i jakie wymagania mają pracodawcy. Gdyby jednak okazało się, że doświadczenie ma duże znaczenie, to warto zorientować się, co można wpisać do CV.

 

Jakie informacje można podać w CV?

CV to dokument, w którym najczęściej podaje się informacje o poprzednich stanowiskach i doświadczeniu, w końcu wykształcenie to nie wszystko. Młodzi ludzie, którzy dopiero ukończyli studia i chcą rozpocząć pracę zarobkową, mogą wpisać tu wiele innych informacji. Niektórzy na przykład w czasie studiów byli wolontariuszami i organizowali imprezy dla dzieci i młodzieży. Inni pomagali w schronisku i co za tym idzie, wiedzą jak załatwiać wszelkie formalności w urzędzie miasta. Warto wówczas poinformować o tym przyszłego pracodawcę, bo to też w pewnym stopniu wpływa na doświadczenie. Wielu młodych ludzi w czasie studiów udziela się w samorządzie studenckim i ma doświadczenie w pracy z młodymi ludźmi. Tak naprawdę to też można wpisać do CV. Możliwości jest naprawdę sporo. Trzeba tylko na spokojnie się nad wszystkim zastanowić i ustalić, co nadaje się do tego dokumentu, a co nie.

 

Prawda i tylko prawda to podstawa przy pisaniu CV

Trzeba pamiętać, że „kłamstwo ma krótkie nogi”. Dlatego w CV nie wolno kłamać, zresztą w każdych innych dokumentach również. Jeżeli ktoś nie ma co wpisać do CV, to lepiej by pozostawił puste miejsce, niż okłamał przyszłego pracodawcę. Może akurat jest coś, co mogłoby go zainteresować, choć nie bardzo wiąże się z pracą na określonym stanowisku. Jednak często da się to wpisać do CV pod punktem zainteresowania. Należy dobrze to wszystko przemyśleć. Zawsze da się coś wykombinować i naprawdę wcale nie trzeba kłamać, by nie mając szczególnego doświadczenia zawodowego, zainteresować przedsiębiorcę i tym sposobem nakłonić go do zatrudnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *