Gry dla biznesu – finanse

Konstruktywne syntetyzowanie biznesowe to zachodzące w mózgu skomplikowane procesy, od wielu lat go badają lekarze o różnych specjalnościach – przejrzyj efekty tych badan: http://www.symulacje.edu.pl/szkolenia_finanse_dla_niefinansistow . I co ciekawe, w dalszym ciągu niewiele jest o nim wiadomo, co chwilę pojawiają się nowe odkrycia, jakie ogromnie zmieniają całe dotychczasowe spostrzeganie. Tak naprawdę samo analizy finansowe są dzielone na niezależne obszary, z których bardzo interesująco wygląda myślenie lateralne.

Tym, co wyróżnia myślenie niefinansistów, jest – jak dowodza szkolenia – odejście od wzorców, które są głęboko utrwalone i wykorzystanie kreatywności w finansach. Logiczne zależności będą się sprawdzać w myśleniu wertykalnym, to właśnie tam większość ludzi szuka optymalnej metody dojścia do celu, przykładowo sprawdzając czynniki, które są dostępne. Istotna jest także selekcja, wśród rozwiązań, które zostaną znalezione należy wybrać najlepsze.

Twórcą neologizmu „finanse dla niefinansistów” jest lekarz i psycholog biznesu, John Normset. Po licznych badaniach postawił tezę, że nasze mózgi najczęściej wolą używać gotowych wzorców, jakie później są wykorzystywane przez nie w procesach myślowych. Równocześnie przez to, że te wzorce są umysły wolą nie sięgać po nieszablonowe rozwiązania – i to mimo szkolenia.

Myślenie niefinansowe, prezentowane to w pierwszej chwili odejście od schematów obecnych na każdym kroku, jakie często gdzieś głęboko one siedzą w człowieku. Każdy z problemów należy na nowo określić i popatrzeć na wszystko od nowa, znajdując przykładowo dużo nieszablonowych, nawet mało prawdopodobnych rozwiązań. Myślowe skoki, wyłączenie logiki czy wręcz prowokacja – takie działania są jak najbardziej dopuszczalne do szkolenia szarych komórek niefinansistów.

Kolejną ważną zasadą tego rodzaju myślenia biznesowego jest szkolenie jak największej elastyczności. Nie należy się bać eksperymentowania, definiowania na nowo problemów czy zmiany reguł. Świetnym sposobem na szkolenie może być odwrócenie toku myślenia, wówczas być może się ujawni zupełnie inny punkt widzenia. W wielu przypadkach zalecany jest również podział problemu o większej złożoności na mniejsze elementy, w takim przypadku łatwiej jest nad nimi pracować.

Zmuszenie mózgu do myślenia w odmienny sposób nie jest wcale taką łatwą rzeczą, i niejednokrotnie będzie wymagało skorygowania podejścia do sposobów rozwiązywania problemów. Twórca tej metody przedstawił także światu narzędzie opierające się na prowokacji, może ono posłużyć do przebudowy myślowych schematów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *