- Jak znaleźć producenta opakowań spełniającego najwyższe standardy?
- Stylowe dekoracje okienne w salonie – jak wybrać odpowiednie zasłony i rolety?
- Niemelasowane wysłodki buraczane – bogactwo błonnika w diecie koni
- Wynajem mieszkania a remonty: Kto za co odpowiada?
- Odkryj urok Lizbony: Co zwiedzić w stolicy Portugalii?
Terapia przywracająca sprawność
Rehabilitacja jest postępowaniem, które podejmuje się w celu przywrócenia sprawności organizmu. Dzięki temu pacjent może lepiej funkcjonować. Odpowiednio dobrana terapia wspomaga leczenie. Dzięki połączeniu tych dwóch elementów, pacjent może cieszyć się lepszą formą. Często stosowaną formą terapii jest fizykoterapia, która przynosi pozytywne efekty w leczeniu wielu chorób. Zabiegi fizykoterapii mogą być uzupełnieniem terapii lub alternatywą dla inwazyjnych metod leczenia. Więcej informacji na ten temat znajdziesz poniżej.
Formy fizykoterapii
Osoby potrzebują fizykoterapii mogą skorzystać z różnych jej form. Wśród nich warto wymienić takie jak:
- Balneoterapia – ta forma wykorzystuje wodę w różnych temperaturach, zawierającą dodatki mineralne. Taka woda ma działanie lecznicze, pomagające w leczeniu różnych schodzeń. Zabiegi wykorzystujące właściwości wody z dodatkami mineralnymi, to na przykład bicze wodne czy masaże wirowe.
- Leczenie za pomocą fal świetlnych – do przeprowadzenia takich zabiegów potrzebna jest aparatura na podczerwień. Fale lasera działają na układ nerwowy, co pozwala uzyskać pozytywne efekty w leczeniu aparatu ruchu.
- Kinezyterapia – jest to terapia ruchem. Wykorzystuje się w niej na przykład ćwiczenia oddechowe.
- Magnetoterapia – wykorzystuje pole magnetyczne. Ten rodzaj fizykoterapii może pomóc w leczeniu dolegliwości bólowych, stanów zapalnych. Magnetoterapia jest stosowana najczęściej w przypadku dolegliwości których przyczyną są zmiany reumatoidalne. Ta forma pomaga także w leczeniu bólu i przywracaniu sprawności po przebytych urazach.
- Zabiegi wykorzystujące prąd elektryczny – pomocne przy leczeniu stanów zapalnych, dolegliwości po urazach oraz tych, których przyczyną są zmiany reumatoidalne. Prąd elektryczny wykorzystywany jest także do elektrostymulacji mięśni, na przykład w przypadku zaników.
Zalety fizykoterapii
Fizykoterapia ma wiele zalet. Przede wszystkim wykorzystuje wiele nowoczesnych metod, które wykazują się dużą skutecznością. Zabiegi fizykoterapii to szansa dla wielu osób, które ze względu na dolegliwości i schorzenia nie mogą funkcjonować w pełni komfortowo. Warto także wspomnieć, że znaczna część zabiegów jest bezbolesna, a ich efekty można zauważyć w krótkim czasie po wykonaniu.
Niewątpliwą zaletą fizykoterapii jest różnorodność. Ta forma terapii może być wykorzystana we wspomaganiu leczenia wielu schorzeń. Jeśli mowa o zaletach fizykoterapii, nie można zapomnieć także o tym, iż jest to forma terapii pozbawiona skutków ubocznych.
Wskazania do fizykoterapii
Oto niektóre możliwe wskazania do popularnych zabiegów fizykoterapii:
- Ultradźwięki – nerwobóle, szczękościsk, obrzęki, blizny.
- Jonoforeza – nerwobóle, stany zapalne stawów, nadmierna potliwość.
- Prąd – nerwobóle, częste migreny, obrzęki, choroby zwyrodnieniowe.
- Laseroterapia – zapalenia ścięgien, choroby zwyrodnieniowe, zespół bólowy.
- Magnetoterapia – zapalenie zatok, dyskopatia, nerwobóle.
To tylko niektóre z zabiegów i możliwych wskazań. Opisywana forma terapii może być wykorzystana w wielu przypadkach. Warto zwrócić się do specjalistów, aby dowiedzieć się, czy zabiegi mogą okazać się pomocne.